Jak założyć klub?

Jak założyć klub piłkarski?

W Polsce jest wiele lig amatorskich, ale udział w tych rozgrywkach z amatorstwem nie ma nic wspólnego. Wpisowe na jeden sezon kosztuje parę tysięcy złotych, „amatorzy”, którzy grają pod szyldami różnych firm są sowicie wynagradzani i poza „amatorską” piłką grają np. w normalnych rozgrywkach ligowych. Sami mieliśmy „przyjemność” grać w Poznaniu w ligach amatorskich przeciwko Michałowi Golińskiemu czy Damianowi Nawrocikowi. Wyniki 0:10 czy 0:15 w pół godziny nie zachęcały do dalszej gry.
Aby poczuć smak prawdziwie amatorskiego futbolu, a przy okazji mieć w perspektywie występy w Lidze Mistrzów i transmisje meczów w Canal+ czy Polsacie, warto założyć klub sportowy. To dość proste, choć nieco pracochłonne.

Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Udaj się do swojego starostwa powiatowego i zgłoś tam, że powstaje nowy klub sportowy. Musi on bowiem zostac wpisany do ewidencji.
 2. Zgłoś się w swoim Okręgowym Związku Piłki Nożnej (w Poznaniu jest to WZPN przy ul. Nowowiejskiego) – musisz tam zadeklarować chęć uczestnictwa w rozgrywkach (ale nie później niż do końca czerwca przed rozpoczynającym się sezonem). No i oczywiście nie zapomnij wpłacić wpisowego :-))) To zazwyczaj około 550 zł.
 3. Wypełnij karty zawodnicze swych piłkarzy (minimum ośmiu, bo tylu musi grać, aby sędzia nie orzekł walkowera), zrób im badania lekarskie (mogą kosztować od 40 do 60 zł od zawodnika), znajdź i zgłoś w WZPN boisko, na którym będzie grać zespół (uwaga! to też może kosztować – kwestia negocjacji). Opłata za każdego zgłoszonego do rozgrywek zawodnika to ok. 12 zł.
 4. Wstąp do Urzędu Skarbowego o zwolnienie z konieczności płacenia podatku dochodowego. Coroczne wypełnienie PIT-a jednak i tak cię nie minie.
 5. Skombinuj jakieś piłki oraz stroje piłkarskie – muszą być jednolite. Najlepiej przygotuj się na dwa komplety strojów, bo jeśli twój przeciwnik zjawi się na meczu w podobnych strojach, sędzia nakaże się przebrać Tobie, gospodarzowi.
 6. Kup proszek do prania i zrób trochę miejsca na balkonie. Po każdym meczu trzeba bowiem wyprać stroje – najlepiej wszystkie naraz, bo wtedy unikniesz zróżnicowania odcieni i kolorów po kilku kolejkach i kilku praniach. Jeśli ich nie wypierzesz, możesz w następnej kolejce narazić się na złośliwe uwagi rywali.
 7. Przygotuj sobie pieniążki na sędziów. Nie, nie chodzi o przekupstwo… Po każdym meczu u siebie musisz im zapłacić delegację. To od 40 do 100 zł, w zależności od tego skąd jest sędzia. Mało tego, musisz jeszcze zapłacić skarbowi państwa podatek za sędziego (ok. 10 zł za mecz). Czasami miły związek daje też dorobić do emerytury sędziwym dziadkom, którzy dumnie nazywają się obserwatorami. Im też trzeba zapłacić.
 8. Spróbuj wygrać jakiś mecz.

Ponieważ od początku zakładaliśmy, że sportowo to orłami nie będziemy, ale organizacyjnie możemy być w czubie, zarejestrowaliśmy stowarzyszenie.

Co zrobić, aby ono powstało?

 1. Zwołaj zebranie założycielskie stowarzyszenia
 2. Sporządź i spisz statut stowarzyszenia. Najlepiej dokonaj tego we współpracy z prawnikiem.
 3. Ściągnij ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o rejestrację stowarzyszenia http://www.ms.gov.pl/krs/form12.pdf. W Poznaniu wniosek możesz pobrać w siedzibie KRS przy ul. Grochowe Łąki.
 4. Wypełnij wniosek i sporządź załączniki (statut i uchwały o powołaniu stowarzyszenia, o wyborze komitetu założycielskiego, zarządu i komisji rewizyjnej). Wniosek złóż w KRS i wpłać 500 zł na konto sądu. Procedura rejestracyjna trwa ok. miesiąca.
 5. Wystąp do Urzędu Skarbowego o NIP (zależy od siedziby klubu) i do Głównego Urzędu Statystycznego o REGON (ul. Wojska Polskiego). NIP otrzymuje się za darmo, za REGON trzeba zapłacić 150 zł.

Jeżeli nadal czegoś nie wiesz, napisz do nas. Ponieważ już przez to wszystko przeszliśmy, a i mamy za sobą wiele nowych doświadczeń, z chęcią pomożemy. Napisz – klub@odlew.poznan.pl

Jedna myśl nt. „Jak założyć klub?”

 1. While balance sheets might be simplified, income statements would acquire new complexities. Some gains and losses would count in net income. These would include changes in the values of all equity securities and almost all derivatives. Interest payments, dividends and credit losses would go in net, too, as would realized gains and losses. So would fluctuations in all debt instruments with derivatives embedded in their structuresGOOD TIME TO BE AN ACCOUNTANT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green

Jesteśmy najsłabsi, chcemy być lepsi…