FILOZOFIA ODLEWU

Odlew - napis - STRONA - 2
Poniżej w 20 punktach przedstawiamy podstawowe informacje o naszym Klubie: o tym jak działamy, co robimy i jak to robimy.

CO ROBIMY?

1. Odlew to amatorski klub piłkarski, założony w 2002 roku. Od dwóch dekad gramy w poznańskiej B-klasie oraz próbujemy swoich sił w Pucharze Polski. Prowadzimy jedną drużynę seniorską.


WYMAGANIA WOBEC ZAWODNIKÓW

2. Od zawodników wymagamy:
a) wiary w swoje umiejętności,
b) solidnej frekwencji,
c) regularnego wpisywania swoich obecności/nieobecności pod każdym wydarzeniem (mecz, sparing, trening),
d) regularnego płacenia składek (obecnie wynoszą 80zł/miesiąc, aczkolwiek osoby uczące się do 23. roku życia płacą mniej – 50zł/miesiąc).

3. W Odlewie zasadniczo grają zawodnicy pełnoletni. Niepełnoletni też mogą – ale tu sprawy dogadujemy indywidualnie. Górnej granicy wiekowej brak!


UTRZYMANIE KLUBU

4. Klub utrzymuje się z comiesięcznych składek Zawodników. Składki honorowo płacą też niektóre Legendy naszego klubu oraz osoby wspierające.

5. Roczny budżet klubu to kwota ponad 15.000zł.
Znaczną część budżetu pochłaniają koszty związane z meczami u siebie. Obecnie koszt organizacji jednego spotkania domowego w B-klasie to w Poznaniu kwota pod 1.000zł (najem boiska, wynagrodzenie dla sędziów, koszt opieki medycznej). Ponadto, po stronie stałych wydatków klubowych istotną pozycją są koszty najmu boiska na treningi, koszty związkowe (przeróżne opłaty) oraz zakup sprzętu.

6. Wydatki klubowe pokrywane są ze składek członkowskich.

7. Nie liczymy na miejskie dotacje (takowych zresztą chyba dla klubów jak Odlew w Poznaniu nie było i nie słyszeliśmy, żeby miały być).


SPONSORING?

8. Składki dają nam niezależność finansową. Na tym szczeblu jest to wartość sama w sobie.

9. Obecnie klub nie ma sponsora. Sponsoring Odlewu jest jak najbardziej możliwy. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje, przy czym za optymalną formę wsparcia uważamy barter (np. logo na koszulkach za partycypowanie w kosztach ich produkcji) lub pomoc na konkretne cele (np. dofinansowanie zakupu sprzętu czy kosztów związanych z sędziowaniem).

TRENINGI/ZAJĘCIA

10. Obecnie trenujemy regularnie we wtorki i czwartki w godzinach wieczornych na boisku przy ul. Braniewskiej na poznańskich Smochowicach.

11. W weekendy gramy w B-klasie, a przed każdą rundą rozgrywamy kilka sparingów.

12. Na zajęcia – poza Zawodnikami i Legendami naszego klubu – zawsze przyjść mogą osoby, które chcą do nas dołączyć (patrz punkty 13 i następne).

REKRUTACJA – NOWI ZAWODNICY

13. Jeżeli chcesz do nas dołączyć to odezwij się do nas Facebooku albo wyślij maila na adres andrzejewski_j@wp.pl. Napisz parę zdań o sobie: ile masz lat, gdzie mieszkasz, co porabiasz i jeżeli gdzieś już grałeś, to gdzie oraz dlaczego chcesz do nas dołączyć. Na pewno odpowiemy!

14. Z zasady nie robimy i nie zamierzamy robić grupowych „naborów” lub innych zbiorowych castingów. Niemal każdy z obecnych zawodników przeszedł „indywidualną ścieżkę rekrutacji” – po prostu napisał do nas, potem przyszedł na zajęcia, pokopał z nami, Trener zaakceptował kandydaturę i dana osoba odtąd gra w koszulce z herbem Odlewu.

ZARZĄDZENIE KLUBEM

15. W klubie panuje trójpodział władzy.
a)  O kwestiach sportowych decyduje Sztab Trenerski
b) Za kwestie organizacyjne odpowiedzialny jest zasadniczo pięcioosobowy Zarząd oraz Skarbnik
c) Zawodnicy trenują, biorą czynny udział w życiu klubu i robią wyniki na boisku.

16. Pięcioosobowy Zarząd jest wybierany na dwuletnią kadencję przez członków stowarzyszenia (tj. przez zawodników, Legendy oraz osoby wspierające).

17. Funkcję Trenera Odlewu z zasady pełni osoba blisko związana z klubem.

19. Trenerzy wykonują swoje obowiązki społecznie (co więcej, sami również płacą składki!)

20. Szanujemy zaangażowanie każdego Zawodnika (także tego z mniejszymi umiejętnościami piłkarskimi) i dlatego zawsze w meczu przeprowadzamy maksymalną liczbę zmian.

TRANSFERY/ODEJŚCIA Z KLUBU

21. Nigdy nikomu nie robiliśmy i nie zamierzamy robić problemów z odejściem/transferem z klubu. Wymagamy jedynie uregulowanej sytuacji składkowej oraz zdania sprzętu.

PODSUMOWUJĄC  – Odlew to klub amatorski, wyznający ideę samoorganizacji. Cenimy sobie zwłaszcza trwałość, niezależności i solidność. Wyniki na pewno mogły by być lepsze, ale nie mamy na nie wielkiego parcia. Wynik to wypadkowa naszych umiejętności piłkarskich, ambicji oraz potencjału organizacyjnego.
W Odlewie od zawsze bardziej się „jest”, aniżeli „zdobywa trofea”. Ci, którzy nas zasilili najczęściej zostawali tu na dłużej. Dołączyć do nas lub wesprzeć nas możesz i Ty!

B-klasa i C-klasa to styl życia